موشه صفدی

نوشته شده توسط

Moshe Safdie

موشه سفدی، در سال 1938 در شهر حیفای اسرائیل متولد شد . او پس از مدتی به اتفاق خانواده به کانادا نقل مکان کرد و در سال 1961 توانست با مدرک دیپلم معماری از دانشگاه Mc Gill فارغ التحصیل شود . پس از گذراندن دوره کارآموزی درکنار لویی کان در شهر فیلادلفیا، به مونترال برگشت.
او در سال 1970 دفتر فرعی اورشلیم ( بیت المقدس ) را تاسیس کرد و در اوایل کار مشتاقانه با مشکلات مبارزه کرد تا اورشلیم را احیا کند . او مسئول ارشد قسمت ترمیم بافت قدیمی شهر، نوسازی قسمت مرکزی شهر و مدیر اجرای بهم پیوستن این دو بافت شهری بود .در این سالها سفدی کارهای زیادی انجام داد که شامل: تزیینات معماری روی قرنیس ، مرکز یادبود رابین(Rabin Memorial) ، موزه هولوکاست(Holocaust Museum)و فرودگاه بین المللی Ben Gurion ، که در نوع خود بی نظیر هستند .وی در سال ۱۹۶۸ مدال معماری ماسی کانادا، در سال ۱۹۸۶ جایزه معماری اوردر کانادا و در سال ۱۹۸۸ جایزه معماری کوبی اوردر را کسب کرد . از آثار معروف او می توان به مجتمع مسکونی habit 67 در مونترال کانادا و موزه تاریخ هولوکاست اشاره کرد.
• مرکز هنری کافمن
مرکز هنری کافمن را سفدی برای کانزاس سیتی طراحی کرد که در 16 سپتامبر 2011 تکمیل شد و برای بازدید عمومی آماده شد. این ساختمان 2 سالن اصلی دارد که مصالح عمده آن فلز است و وقتی به نمای جلویی میرسیم یک آتریوم کاملا شیشه ای میبینیم که با کابل نگه داشته شده.

برج های سه گانه سفدی؛ تغلیظ چگالی خرده ایی از عالم

این سه هتل برج مانند با 2560 اتاق لوکس و ارتفاعی بلندتر از برج ایفل با مساحت 265.683 مترمربع وهزینه ای بالغ بر 5700000000$ آمریکا، در سنگاپور واقع شده و در طبقات آخر توسط پارکی( 9.991مترمربع)به هم متصل شده اند. این پارک یک رصدخانه عمومی ، مسیرهای پیاده روی، باغ ها ، رستوران ها، سالن استراحت و یک استخرشنای نامحدود را گرد هم آورده. بزرگی آن به اندازه قرارگیری چهارونیم جتِ جامبو A380 است که برج ها را به هم پیوند می زند و 65 متر پیش آمدگی دارد که یکی از بزرگترین پیش آمدگی های عمومی جهان است. کل پارک با 340متر طول و 40 مترعرض می تواند میزبان 3900 نفر باشد. باغ های باشکوه آن شامل 250درخت و 650گیاه است. کازینویی با سبک آتریوم، چهار سطح بازی و سرگرمی را درفضایی بالغ بر 15000 مترمربع برگزار میکند. یک چلچراغ 7تونی با 132000 سنگ کریستال از سقف آن آویزان است. فروشگاه های ساختارِ شنهای خلیج مارینا Marina Bay Sands شامل بیش از 74.322 مترمربع، فضای خرده فروشی و رستوران می باشد. این بنای عظیم همچنین مرکز کنوانسیون و نمایشگاه های متعدد و یکی از بزرگترین سالن های رقص در آسیا با میزبانی11000 نفر، موزه و فضای گالری، 2سالن تأتر، پاویون های کریستال ، مغازه ها ، کاباره ها و یک پلازا با طیف متنوعی از اجرای برنامه های محلی و بین المللی رادر خود جای داده.

 

 


موزه هنر و علم سنگاپورِ موشه سفدی؛ لوتوسِ شهری


موزه هنر و علم سنگاپور برای اولین بار در 19 فوریه 2011 در مرکز فرهنگی 6000 متر مربعی از بازدیدکنندگان خود استقبال کرد . این موزه در مجاورت ماسه های خلیج مارینا که آن هم توسط سفدی طراحی شده است قرار دارد. این اولین پروژه موزه است که به تقابل پویا بین هنر و علم اختصاص داده شده است . طراحی دایره شکل آن شامل ده زبانه می باشد که مانند سازه هایی برای ایجاد شکل گل لوتوس گسترش یافته است این موزه تندیس گون ، در کل شامل 21 گالری روشن است و هر فرم برگ مانند آن دارای پنجره های سقفی گسترده می باشد که نور روز را در این محیط بسته وارد می کند . پوسته آن در یک فیبر منحنی دوبل با پلیمر های تقویت شده ، پیچیده شده است و آب باران از طریق فرم کاسه مانند ساختار، جمع آوری و از طریق مرکز موزه یک آبشار داخلی ایجاد می کند . بلندترین ساختار گلبرگی شکل ساختمان تا ارتفاع 60 متر می رسد.

موزه تاریخ هولوکاست ( کشتار در کوره آدم سوزی(
معمار: موشه سفدی
مکان: اورشلیم، اسرائیل
سال اتمام: مارس 2005
مساحت کل مجموعه: 75000 مترمربع

ساختمان موزه در دامنه تپه ای مشرف به روستای اینکریم اورشلیم قرارگرفته است. بنای جدید "موزه تاریخ هولوکاست" نتیجه پروژه طرح توسعه ده ساله و 100 میلیون دلاری بنیاد "یاد واشم" ( Yad Vashem ) بنیاد قهرمانان و قربانیان هولوکاست است.

"موزه تاریخ هولوکاست" در واقع بدنه اصلی و ستون فقرات پروژه 75000 مترمربعی "موشه سفدی" است که جایگزین ساختمان موجود شده است و بعنوان مرکز مجموعه مطرح شده است. سفدی در طراحی این ساختمان به این موضوع واقف بود که موضوع "آدم سوزی" نمونه مشابه ای ندارد و بنابراین ساختمان آن نیز نمی تواند از نمونه های مشابه پیروی کند. قسمت اعظم بدنه اصلی موزه از بتن و شیشه ساخته شده است و در زیر تپه پنهان شده است و با نشان دادن بخشی از ستون فقرات 150 متری خود توانسته است بصورتی ملموس ابعاد واقعی خود را به بیننده منتقل کند.
در انتهای این برآمدگی و در نزدیکی ورودی موزه و مرکز بازدیدکنندگان، یک منشور بزرگ به سمت دهکده از تپه بیرون آمده که گویی در فضا شناور است.در انتهای دیگر بنا، دیوارهای کناری ساختمان از یکدیگر باز شده و با خم شدن به بیرون شکل دو بال را بوجود آورده است. این فرم تاکیدی استعاری برادامه زندگی بعد از تجربه مرگ است.
مجموعه ی گالری ها با نور طبیعی و از طریق شکاف سقفی که در ارتفاع 18 متری قراردارد روشن می شوند. این گالری ها در طول یک مسیر خطی پیاده که در خاک فرو رفته قرارگرفته اند.


در هنگام ورود به موزه گالری ها از نظر پنهان هستند، و به مرور که در مسیر قدم می گذارید بسته به موضوع و تاریخ هولوکاست گالری ها نمایان میشوند.
در انتهای موزه، "سالن اسامی" فضایی دراماتیک بوجود آورده است. یک استراکچر مخروطی 9 متری که انتهای آن به سمت آسمان باز است، محل ثبت اسامی میلیونها یهودی قربانی هولوکاست است. یک مخروط معکوس که از داخل یک سنگ طبیعی کنده کاری شده و به احترام قربانیانی که هیچگاه شناخته نشدند ساخته شده است.مرکز جدید فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی سفدی نشان دهنده موقعیت بنیاد "یاد واشم" بعنوان یک مرکز بین المللی تحقیقات و نگهداری یادمان هولوکاست است.


سایت پلانDrawing courtesy Moshe Safdie and Associates, Inc

Drawing courtesy Moshe Safdie and Associates, Inc
پلان طبقه اول موزه

محتوای بیشتر در این بخش: « معماری پایدار چیست؟ بادگیر »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.