زمان و مراحل اجرایی سیستم گرمایش از کف

نوشته شده توسط


زمان و مراحل اجرایی سیستم گرمایش از کف

با توجه به رشد تقاضای استفاده از سیستم گرمایش از کف در ایران و علاقه مندی بسیاری از مشتریان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم، در این مقاله سعی شده است که تا حد امکان به سوالات رایج و متداول در مورد این سیستم پاسخ داده شود و همچنین اطلاعات کاملتری در اختیار مشتریان و علاقه مندان قرار گیرد.
سیستم گرمایش از کف، یک سیستم کف خواب می باشد که معمولا در هنگام اجرای ساختمان تصمیم برای اجرای آن گرفته می شود. البته بدین معنا نیست که در سایر ساختمانها امکان پذیر نیست اما به دلیل ماهیت سیستم و اجرای سیستمِ روی کف، باید پیش بینی های لازم صورت گیرد و کف ها متناسب با سیستم گرمایش کف ساخته شود، در غیر اینصورت برای اجرای این سیستم باید هزینه بیشتری انجام دهید
به عنوان نمونه اگر شما لوله های آبسرد و گرم و گاز را از کف ساختمان اجرا کرده باشید و بعد تصمیم به نصب سیستم گرمایش کف گرفته باشید از آنجایی که در هنگام اجرای سیستم گرمایش از کف تمامی کف ها برای هر بخش باید دارای سطح یکنواخت باشند، ناچار هستید اقدام به کف سازی مجدد نماید که باعث افزایش هزینه های شما می گردد. بهترین و کم هزینه ترین راه حل انتخاب سیستم مناسب برای ساختمان قبل از اجرای سایر تاسیسات می باشد که شما می توانید با توجه به نوع سیستم گرمایش، سایر لوله کشی ها در ساختمان را انجام دهید. این نکته از آن جهت حائز اهمیت می باشد که این مشکل و نقیصه در خیلی از ساختمانهایی که تصمیم به اجرای سیستم گرمایش از کف گرفته اند مشاهده شده است که یا مجبور به کف سازی مجدد شده اند و یا تصمیم به نصب سیستم پکیج رادیاتور گرفته اند.
با توجه به هزینه های اجرای سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم رادیاتور شوفاژ و برابری نسبی هر دو سیستم از لحاظ هزینه میتوان گفت سیر صعودی نصب سیستم های گرمایش کفی در ایران رو به افزایش می باشد.
درجه حرارت بویلر و یا پکیج در سیستم گرمایش کف بین 20 تا 30 درجه از سیستم رادیاتورشوفاژ پایین تر است و به همین دلیل موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی و افزایش عمر بویلر و یا پکیج می شود و به دلیل ماهیت سیستم تعمیر و نگهداری آن نیز به شدت کم هزینه می شود. حتی در واحدهای اپارتمانی میتوان از سیستم گرمایش کف مرکزی استفاده نمود که هرچند این سیستم هزینه های کمتری برای بهره برداران در بردارد، اما به دلیل قیمت ملک و اجبار به ایجاد فضایی برای موتورخانه، هرچند کوچک چندان مورد استقبال سازندگان مسکن نیست. در هر صورت با هرگونه محاسبات اجرای سیستم گرمایش از کف با استفاده از تجهزات متفاوت و کیفیت های گوناگون در ایران از متری 14 تا 20 هزار تومان اجرا می شود که این هزینه شامل عایق کاری، لوله کشی، نصب کلکتورها و در بعضی شرکتها بتن ریزی را نیز شامل می شود.
• مراحل انجام سیستم گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف متناسب با معماری و کاربری ساختمان طراحی می شود و متناسب با این طراحی سایر لوله کشی ها و تاسیسات برقی ساختمان مشخص می شوند. بهتر است هنگام لوله کشی های ساختمان (آب سرد و گرم آتشنشانی و گاز) کلکتورهای سیستم گرمایش از کف، نصب شوند تا هنگام اجرای سیستم، مشکل چندانی وجود نداشته باشد. این نکته به این خاطر حائز اهمیت است که معمولا در طول اجرای یک ساختمان، بارها نقشه ها و جانمائی بعضی از تجهیزات از سوی ناظران یا سازندگان تغییر می کند و هنگامی که وارد مرحله اجرای سیستم گرمایش از کف می شویم کار سخت تر می شود ولی هنگامی که از ابتدا جعبه کلکتورها و کلکتورهای سیستم نصب شده باشند و متناسب با طراحی اولیه جانمائی شده باشند، کار مهندسی تر و ساده تر می شود.

بعد از اتمام سفت کاری ساختمان و انجام لوله کشی ها و اجرای سیستمهای برقی و نصب کلکتورهای گرمایش کف و انجام نازک کاری ساختمان، به مرحله نصب سیستم و خواباندن لوله ها می رسیم. البته باید در نظر داشت که به دلیل کاهش خسارات به سیستم و عدم صدمه دیدن لوله ها بهتر است که کارها و تزئینات سقفها نهایی شده باشد و کارهایی مثل ایجاد سقف کاذب، رابیتس و اجرای نما و گچ کاری تمام شده باشد و حتی کار نازک کاری و گچ کاری تا 1 متری کف انجام شده باشد. تمام این پیشنهادات در راستای کاهش هزینه ها و عدم صدمه پذیری لوله های کف خواب می باشد زیرا به دلیل اینکه لوله های هر بخش بدون اتصال می باشند، در صورت صدمه دیدن باید کل لوله تعویض شود که این امر باعث افزایش هزینه ها می شود.
با پیش بینی و در نظر گرفتن مسائل فوق مراحل اجرای سیستم به صورت ذیل می باشد:
ابتدا حاشیه دیوارها به ارتفاع 10 سانت عایق کاری و تمام درزهای احتمالی بین چارچوبِ درها و سایر نقاط به طور دقیق عایق کاری می شوند.
سپس عایق مخصوص کف ها خوابانده می شود، البته باید در نظر داشت شکل، جنس و ضخامت این عایق ها با توجه به شرکت ارائه دهنده تجهیزات متفاوت می باشد و بهتر است این مصالح از همان شرکتی تامین شود که محاسبات و طراحی سیستم را انجام داده است.

با اتمام عایق کف و حاشیه ها و گذاشتن مصالح مورد نیاز، نوبت به خواباندن لوله ها در کف می رسد. البته باید توجه داشت که مدل خواباندن لوله ها در شرکتهای گوناگون متفاوت است. بعضی شرکتها عایق هایی ارائه می دهند که نیازی به زدن خار و بست به لوله ها نیست و محکم کردن لوله ها روی خود عایق ها پیش بینی شده است و بعضی شرکتها عایقهای مسطح ارائه می دهند و با خار و بست لوله ها در جای خود قرار می گیرند.

حال بر روی این عایق لوله ها متناسب با طراحی سیستم خوابانده می شود. البته باید در نظر داشت که در ناحیه بندی ها و طراحی ها درز انبساط نیز در نظر گرفته می شود. لوله های هر ناحیه به کلکتور می رسد و به مانوفیلدهای رفت و برگشت متصل می گردد.


با اتمام لوله کشی و اتصال به کلکتورها و سیستم، کلیه سیستم تحت تست قرار می گیرد تا چنانچه سیستم در محل اتصالات کلکتورها نشتی داشت و یا احیانا لوله ها صدمه خورده بود، مشکلات بر طرف گردد. پس از تست سیستم، نوبت بتن ریزی روی لوله های کف خواب می باشد که معمولا بین 2 تا 4 سانت ضخامت دارد. البته باید توجه داشت که طراحی سیستم و تعیین ضخامت ها با توجه به کف نهایی صورت می پذیرد که از ابتدا مشخص شده مانند سنگ، سرامیک، پارکت و ....

همیشه در اجرای خوب یک سیستم و کارکرد صحیح آن رعایت نکات فنی و شاید جزئی مهم است که مطمئنا این موارد به سبب تجربه و اجرا توسط شرکتها و مجریان به دست می آید. باید در نظر داشت اجرای بدِ سیستمِ گرمایش از کف، تبعات سنگینی از نظر هزینه ای بر دوش مالکان و سازندگان مسکن می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود برای اجرای سیستم گرمایش از کف سراغ مجریان و شرکتهایی برویم که در این زمینه فعالیت می کنند و در قبال کار خود گارانتی و ضمانت نامه ارائه می دهند.
• نکاتی در مورد بتن ریزی گرمایش از کف
بتن ریزی در سیستم گرمایش کف بسیار مهم است که قبل از پخش کردن بتن در کف٬ درها و پنجره ها به درستی نصب شده باشند و هوای بیرون به داخل ساختمان نفوذ نکند، در غیر اینصورت سیمان به سرعت منقبض می شود.
قبل از ریختن بتن باید کارهای زیر را انجام دهیم تا ازسلامت سیستم لوله کشی مطمئن شویم:
- سیستم را تحت فشار 6 بار تست نماییم،
- لوله ها را چک کنیم تا در وضعیت مناسب و درستی اجرا شده باشند و سوراخ نباشند،
- عایق ها به درستی و بدون فاصله نصب شده باشند.
ارتفاع بتن استفاده شده برای نوسازی می بایست با کیفیت باشد و ضخامت و استحکام آن مناسب با نوع پروژه ساختمانی باشد . مطابق استاندارد en-1264-4 ضخامت بتن از روی تاج لوله ها باید حداقل 30 mm باشد البته اکثر شرکتها توصیه می کنند این ضخامت تا کف تمام شده 45 mm باشد.
بتن می بایست از سیمان با کیفیت عالی تهیه شود تا استحکام مورد نیاز سازه را تامین نماید. روان کننده با درصد روانی بالا، میزان آب مصرفی بتن را کاهش می دهد و در نتیجه خواص شیمیایی و فیزیکی و مقاومت مکانیکی بتن افزایش پیدا می کند. بتن با افزودنی روان تر است و بتن پاشی و پوشش لوله ها سریعتر انجام می شود. در ضمن میزان مواد افزودنی برای هر 100 کیلو گرم سیمان، 1 کیلو گرم می باشد که بعد از ریختن مصالح اولیه در میکسر به بتن اضافه می شود. باید توجه داشت که در این حالت بهره برداری از سیستم گرمایش کف 21 روز بعد از بتن ریزی امکان پذیر می باشد و در این مدت سطح بتن می بایست مرطوب باشد.
در صورت استفاده از کلسیم سولفات در بتن، بتن راحت تر تراز و زودتر خشک می شود. در این حالت سیستم گرمایش کف می تواند بعد از 7 روز روشن شود، بر خلاف سایر روشها که سیستم گرمایش کف می بایست بعد ار 21 روز روشن شود .
درز انبساط برای جبران کردن تغییرات ابعادی بتن در اثر تغییرات دما به کار برده می شود. درز انبساط زمانی به کار می رود که مساحت بتن ریزی شده از 40 متر مربع و یا طول محیط از 8 متر بیشتر باشد. درز انبساط از بالاترین لایه کف سازی شده (سنگ،کاشی، سرامیک و...) تا سطح عایق کاری شده کف کشیده می شود.

محتوای بیشتر در این بخش: « آشنايي با سيستمهاي گرمايش از كف

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.