معرفی پروژه تجاری اداری پرشیان

نوشته شده توسط


معرفی پروژه تجاری اداری پرشین


کارفرما: آقای فلاحتیان
سرپرست طراحی: حامد شادفر، سید محمد طباطبایی
مساحت زمین: 1200مترمربع، مساحت زیربنای کل:9700 مترمربع

مجتمع تجاری اداری پرشین یکی از مدرن ترین مراکز تجاری اداری ایران، در زمینی به مساحت حدود 1200 مترمربع طراحی گردیده و با زیربنای حدود 9700 متر مربع در 7 طبقه و 5 طبقه زیرزمین طراحی گردیده و در حال اجرا می باشد.
این مجتمع در منطقه یک تهران، در خیابان نیاوران واقع شده است. ورودی اصلی بنا در ضلع شمالی و ورودی پارکینگ از طریق رمپ نیز در همین ضلع، در خیابان نیاوران قرار دارد.
• تحلیل پلان
مجموعه شامل بخش های ورودی اصلی، تجاری، لابی است. طراحان در همه طبقات به نحوه سیرکولاسیون مناسب توجه کرده اند. سلسله مراتب فضایی به گونه ای است که در طبقه همکف، بعد از ورودی اصلی، کاربر با لابی مواجه شده و شناخت کلی از بنا پیدا می کند. پس ازلابی، کاربر وارد بخش تجاری می شود. دسترسی های عمودی که طبقه همکف را به نیم طبقه اول متصل می کند در فضایی خوانا، در دسترس کاربر قرار گرفته است.
ورودی کل مجموعه و ورودی بخش تجاری، در یک محور قرار گرفته اند تا خوانایی در فضا وجود داشته باشد.
دسترسی به پله و آسانسور، فضاهای خدماتی و سرویس ها در طبقات در بخش غربی بنا قرار گرفته است که نیاز به نور مطلوب ندارد.
زیربنای نیم طبقه اول 212 متر مربع است و بخشی از مجموعه تجاری در این بخش قرار دارد.

پلان طبقه همکف

پلان نیم طبقه اول

اتاق جلسات، لابی، آمفی تئاتر، فضاهای خدماتی و باغ بام در طبقه اول جای گرفته اند. تعبیه تراس در طبقه اول در مجاورت فضای اداری و ترکیب آن با سبزینگی و به طور کل ایجاد یک حیاط کوچک در ضلع جنوبی به دور از آلودگی صوتی، کاربران را از فضای فکری یکنواخت جدا کرده و به گونه ای آرامش و یگانگی با هستی در آنها ایجاد می کند. آمفی تئاتر دارای دسترسی به باغ بام است که در مواقع لزوم مهمانان بعد از جلسات از آن استفاده می کنند.

پلان طبقه اول

باغ بام طبقه اول

در طبقات دوم تا چهارم، فضاها مورد استفاده کارمندان بوده و کارکرد اداری دارد. معمار علاوه بر استفاده از اصول منطقی معماری، هنری و روانشناسی به دنبال ایجاد نشاط و شادابی و انگیزه کافی در کارکنان از طریق طراحی مطلوب است.
بخش از مجموعه اداری در بخش شمال مجموعه پرشین قرار گرفته است و از نور مطلوب شمال که برای کارهای اداری مناسب است بهره می گیرد و بخشی از آن در قسمت جنوب قرار دارد که از طریق عقب نشینی تراس ها، از نور کنترل شده جنوب استفاده می کند.

پلان طبقه دوم تا چهارم
در پلان طبقه 5 و 6 مدیریت و اتاق کنفرانس در بخش شمال مجموعه قرار گرفته است و بخشی از قسمت اداری در جبهه جنوب قرار دارد.

پلان طبقه پنجم و ششم
در طبقه هفتم، اتاق ریاست به همراه فضاهای استراحت و یک تراس مشرف به خیابان نیاوران، طراحی شده است.

پلان طبقه هفتم

در طبقات اول تا هفتم آسانسورها دارای دید پاناروما به وید هستند و به لابی ای گشوده می شوند که نه تنها فضای حرکت، که فضای استراحت و دیدار است و طراح درجهت تقویت تعاملات برای کارمندان این فضا را طراحی کرده است. به علاوه کاربران از طریق وید با طبقات دیگر ارتباط بصری دارند.

دسترسی عمودی و تداوم بصری طبقات
تداوم بصری به دلیل طراحی قابل انعطاف، عقب نشینی فضاها نسبت به وید، استفاده از ارتباطات عمودی با آسانسورهای پاناروما و جداره های شیشه ای امکان پذیر شده است و پویایی را در فضا جاری می کند. این ارتباط، در تعامل بیشتر با دیگر کارمندان و احساس امنیت و تعلق نقش موثری دارد.
• نما
در طراحی نمای پروژه و تزیینات سعی شده است تا پس از بررسی سلایق کارفرما (گرایش به معماری کلاسیک غربی) با بررسی آثار فاخر معماری ایرانی قبل و بعد از اسلام، کانسپتی ارایه شود که هم واجد ارزشهای والای معماری ایرانی اسلامی باشد و هم سلیقه کارفرما را مرتفع سازد. در بررسی های انجام گرفته تمرکز اصلی گروه طراحی، در نحوه شکل گیری بازشوها، پنجره ها، قاب ها، ورودی ها و ایوان در معماری گذشته این سرزمین بوده است. به طور مثال بناهای ایوان مداین، سردر ورودی کاخ تخت جمشید به عنوان نمونه های قبل از اسلام، و خانه های سنتی کاشان به عنوان نمونه های معماری بعد از اسلام مورد بررسی قرار گرفت. الگوی بازشوها و روند تکاملی آن برای طراحانِ بنای پرشین الهام بخش بوده است.

بر طبق آنچه که گفته شد در طراحی نما به نکات زیر توجه شده است تا بتوان با ایجاد سبکی نو در طراحی نما، ارزشهای معماری ایرانی را احیا کرده و از الگوهای معماری غربی دوری جست:
1. پنجره های قدی مرتفع جهت ایجاد دید و منظر مناسب به سمت کوههای شمال.
2. استفاده از ترکیب بندی پنجره¬های سه دری و پنج دری ضمن ایجاد حس مطلوب از داخل فضا که بیانگر معماری سنتی ایران باشد.
3. ایجاد قاب بندی های سه دری در ایوان ها
4. توجه به سردرورودی با توجه به سردرهای ایرانی که دارای ابهت و در عین حال سادگی و تواضع بوده اند.
5. استفاده از فریم چوب برای بازشوها در جهت مطلوب شدن حس فضایی از داخل.
6. ایجاد قاب دور پنجره ها با الهام از قابهای ایرانی قبل و بعد از اسلام

ظاهر بیرونی بنا به همراه تزیینات و تنوع فرمی، به گونه ای است که همه بخشی از یک کل بوده و تمامیت را به کاربر ارایه می دهد. ارتفاع بنا به گونه ای در نظر گرفته شده تا با خط آسمان بناهای دیگر ناهماهنگی ایجاد نشود. سردر ورودی با توجه به سردرهای ایرانی طراحی شده و تقسیم بندی بر اساس الگوهای معماری سنتی ایران است.

پنجره های قدی مرتفع جهت ایجاد دید و منظر مناسب به سمت کوههای شمال

نمونه بازشوهای الهام بخش در طراحی نما و تزیینات داخلی
• طراحی داخلی
علاوه بر بررسی و رعایت استانداردها و نکات فنی لازم جهت طراحی و شناخت اهداف یک مجموعه اداری و تلاش در جهت تأمین آنها، مسایل روانی استفاده کنندگان، موارد مؤثر در ایجاد فضای آرامش بخش اداری، طراحی فضاهای کاری و غیره نیز در روند طراحی مورد توجه قرار گرفته تا حاصل کار، مجموعه ای کارا و در جهت تأمین اهداف و نیازهای فضایی و عملکردی و روانی استفاده کنندگان باشد. در طراحی داخلی فضاهای مختلف، نه فقط طراحی فیزیکی محیط، بلکه به تمام بخش ها مانند ورودی ها، پارکینگ، نور و مبلمان توجه شده است. در این طبقه فضای سرویس ها، انبار، نمازخانه که ضرورت ارتباط با بیرون را ندارند در جبهه شمال و غرب زیرزمین قرار گرفته اند. رستوران به گونه ای در زیر زمین قرار گرفته است که از طریق پارکینگ بتواند از نور طبیعی بهره ببرد.

پلان زیرزمین
در طراحی رستوران روی عناصر و تزیینات اسلامی تأکید شده است. به دلیل آنکه رستوران، محل اجتماع همه کارمندان و کاربران و محیطی برای استراحت و جدا شدن از استرس های ناشی از کار و فرصت مناسب برای در خود اندیشیدن است، طراحان در نظر داشتند با این تفکر، فضایی طراحی کنند که یادآور عناصر معماری ایرانی و اسلامی باشد.
عناصر یاد شده صرفا به صورت نمادین در یک جداره استفاده نشده، بلکه از تزیینات ایرانی- اسلامی، الگوبرداری شده است.
در بخش های مختلف بنا، رنگ پایه کرم که احساس آرامش و امنیت برای کاربران ایجاد می کند با رنگ طلایی ترکیب شده است. ترکیب رنگهای روشن با طلایی، در معماری ایرانی اسلامی نیز دیده می شود. در اتاق مدیریت، ترکیب رنگهای کرم و طلایی فضایی با نشاط و انگیزه ایجاد می کند. این اتاق علیرغم داشتن جزییات بیشتر، از دیگر فضاهای داخلی نیز پیروی می کند. نوع تقسیم بندی در جداره ها و سقف ها نمونه دیگری است که در الگوهای تقسیم بندی در معماری ایرانی- اسلامی وجود داشته است.
آمفی تئاتر مجموعه که پذیرای مهمانان است، با جزییات بیشتر از دیگر فضاها متمایز می شود.
در راهروی طبقه اول سقف به گونه ای طراحی شده است که یاد آور رواق و کاربندی های مورد استفاده در معماری ایرانی-اسلامی است. طراحی کف و سقف به گونه ای است که که کشیدگی فرمی آنها حرکت را دربنا تقویت می کند.

فضای داخلی آمفی تئاتر فضای داخلی اتاق جلسات

فضای داخلی بخش اداری فضای داخلی راهرو

فضای داخلی رستوران
منابع
• ثقه الاسلامی، عمید؛ امین زاده، بهناز(1392).بررسی تطبیقی مفهوم و اصول به کار رفته در محله¬های ایرانی و واحد همسایگی غربی، هویت شهر، دوزه هفتم، شماره 13، 33-45.
• سرتیپی¬پور، محسن(1392).بن مایه¬های هنر اسلامی در اندیشه تیتوس بورکهارت.صفه، شماره46، ص 92-100.
• نقره¬کار، عبدالحمید؛ حمزه¬نژاد، مهدی؛ فروزنده، آیسان(1388).راز جاودانگی آثار معماری(تحلیلی بر نگرش¬های نوگراو فرانوگراو رویکردهای فراگیرتر).باغ نظر، دوره 6، شماره 12، ص 31-44.
• نقره¬کار، عبدالحمید، (1392).مقالات بنیادی و کاربردی در حکمت هنر و معماری اسلامی، تهران:انتشارات دانشگاه علم و صنعت.
• نقی زاده، محمد(1391).حس حضور، مطلوب ترین برایند ارتباطات انسان با محیط، مطالعات معماری ایران، دوره 1، شماره2، 27-46.
• نوذري،شعله(1383).رهنمودهاي طراحي فضاهاي باز مسكوني، صفًه،شماره 39 ،ص 45-66.
• نصر، سید حسین(1375).هنر و معنویت اسلامی.ترجمه:رحیم قاسمیان.حوزه هنری.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.